Francouzský meziresortní katalog softwaru s otevřeným zdrojovým kódem (Socle Interministériel de Logiciels Libres, SILL), který je každoročně zveřejňován od roku 2013, je seznam doporučeného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem pro francouzskou veřejnou správu. Verze 2020, která byla dříve k dispozici pouze jako dokument PDF, je k dispozici také jako webová verze vyvinutá jako software s otevřeným zdrojovým kódem.
SILL vydává Etalab, odbor Meziresortního ředitelství pro digitální záležitosti (Direction interministérielle du numérique, DINUM). Katalog je vypracován veřejnými činiteli, kteří mají znalosti v oblasti IT a mají specifické znalosti o jednom nebo více řešeních s otevřeným zdrojovým kódem. Cílem katalogu SILL je sdílet znalosti odborníků na řešení, aby motivovali ostatní veřejné správy k přijetí softwaru s otevřeným zdrojovým kódem.
Řešení uvedená v seznamu SILL jsou rozdělena do tří kategorií: pracovní stanice a kancelářský software (MIMO), servery a databázová řešení (MIMPROD) a vývojová prostředí (MIMDEV). Předpona MIM – odkazuje na meziresortní vzájemnost (Mutualisation interministérielle) a každá z těchto kategorií MIM je řízena zvláštní pracovní skupinou přispívající do tohoto katalogu.
Aby bylo softwarové řešení doporučeno SILL a zveřejněno v katalogu, musí být splněna tři hlavní kritéria:
- Software musí být zcela open source a publikován na základě bezplatné licence uznané Free Software Foundation nebo Open Source Initiative;
- Veřejný zaměstnanec je povinen jednat jako určený odborník na software ve francouzské správě; a
- Řešení musí používat alespoň jedna z francouzských orgánů veřejné správy přispívajících do katalogu.
SILL 2020
Až do roku 2019 byla SILL aktualizována jednou ročně a publikována jako dokument PDF, zatímco nyní je pracovními skupinami (MIMO, MIMPROD a MIMDEV) průběžně aktualizován ve webové verzi. Webové stránky SILL jsou k dispozici jako software s otevřeným zdrojovým kódem a kód zveřejnil Etalab na GitHubu na základě licence EPL 2.0.
SILL 2020 odkazuje na 190 softwarových řešení s otevřeným zdrojovým kódem pro veřejnou správu a počítá 34 nových záznamů z předchozího vydání. Z referenčních řešení 144 dosáhlo doporučeného stavu, zatímco 46 zůstalo pod dohledem pracovních skupin a určeného odborníka pro posouzení relevance řešení pro orgány veřejné správy. Nově spuštěný web SILL je k dispozici pouze ve francouzštině a obsahuje řešení vydání 2020, 2019 a 2018. Tato webová verze obsahuje statistiky vybraného softwaru, filtry a vyhledávač pro procházení řešení. Každý doporučený software má informační list poskytující základní informace o řešení, včetně jeho účelu, licence, adresy URL webových stránek, odkazu na zdrojový kód a doporučené verze. Informační přehled také směřuje na stránku řešení na Le Comptoir du Libre, platformě pro spolupráci od francouzské organizace Adullact, která uvádí seznam open-source softwaru užitečného pro veřejné správy. Na stránce věnované každému řešení na Le Comptoir du Libre se čtenáři mohou zaregistrovat jako uživatelé nebo poskytovatelé služeb a číst nebo zanechávat svědectví o používání softwaru. Tato platforma odkazuje na 359 řešení s otevřeným zdrojovým kódem. Kritéria požadovaná pro řešení, která mají být uvedena na Le Comptoir du Libre, nejsou tak přísná jako v SILL, protože není vyžadováno, aby státní úředník jednal jako určený odborník. ani pro řešení, které již bylo použito ve francouzské veřejné správě.