Ověření nové organizační struktury, prohloubení mezinárodní spolupráce, střelby z protiletadlových raketových systémů i výsadky z vrtulníku. Tyto náročné úkoly čekají vojáky ze strakonického útvaru během cvičení Tobruq Arrows 2024. Cvičení se uskuteční na začátku září v Doupovských horách na Karlovarsku a kromě příslušníků české armády se do něj zapojí i vojáci ze Slovenska a Lotyšska.
„Hlavní těžiště cvičení pro nás spočívá v tom, že poprvé budeme cvičit v nové organizační struktuře oddílu, jež umožňuje dosažení vyšší efektivity při plnění úkolu ochrany jednotek pozemních sil před prostředky vzdušného napadení protivníka,“ uvedl velitel 252. protiletadlového raketového oddílu podplukovník Petr Řezníček.
Vojáci během cvičení na Doupově otestují systém velení a řízení od místa velení oddílu, přes podřízená místa velení protiletadlových baterií, až po jednotlivé palebné prvky.
Výsadky z vrtulníku
Kromě toho budou vojáci trénovat i přepravu protiletadlových družstev a jejich vysazování do prostoru pomocí vrtulníku. „Přeprava protiletadlových družstev, vyzbrojených systémy RBS-70 a RBS-70NG, není závislá pouze na přepravních prostředcích, jako jsou vozidla Tatra 810 PVO nebo Tatra 815/7 PVO. Lze je snadno, rychle a efektivně přemístit pomocí vrtulníku a vysadit v terénu, který je například pro techniku těžce dostupný,“ potvrdil podplukovník Řezníček. „Podobné výcviky slouží k tomu, abychom udržovali tuto naši schopnost, kterou můžeme využít mimo jiné i při podpoře výsadkových jednotek,“ doplnil s tím, že s vrtulníkem budou vojáci na Doupově cvičit ve dne i v noci.
Ničení nepřátelských cílů pomocí raket
Stejně tak ve dne i v noci budou vojáci cvičit střelbu z protiletadlových raketových kompletů. Čeští vojáci budou střílet ze systémů RBS-70 a RBS-70NG. Zbraňové systémy RBS-70NG budou používat i vojáci z Lotyšska. Slovenští vojáci se do cvičení zapojí s komplety IGLA.
Češi a Lotyši s komplety RBS-70 a RBS-70NG budou střílet na vlečný rukáv, který za sebou na laně potáhne bezpilotní prostředek. Stejně tak si procvičí střelbu i na samotný bezpilotní prostředek. Slováci s komplety IGLA povedou střelbu na infrazářič, který se umísťuje za vlečný rukáv.
Rozvíjení mezinárodní spolupráce
Dalším významným benefitem cvičení bude prohloubení spolupráce zejména s lotyšskými vojáky. Strakoničtí vojáci se letos v červnu zúčastnili mezinárodního cvičení Baltic Zenith v Lotyšsku. Na pobřeží Baltského moře stříleli na bezpilotní prostředek, jenž odpovídá íránskému dronu Šáhid-136, který používá Rusko při útocích na Ukrajině.
„Lotyšská strana nám během cvičení na Baltu poskytla výborné zázemí a neocenitelnou logistickou podporu. Nyní máme možnost jim to v rámci cvičení v České republice oplatit. Pro lotyšské vojáky, kteří jsou zvyklí u nich doma cvičit střelbu nad mořem, se bude jednat o cennou zkušenost, kdy si naopak vyzkoušejí střelbu ve členitém terénu Doupovských hor,“ sdělil podplukovník Petr Řezníček, který bude střelby na Doupově řídit. Novinkou bude i to, že vojáci budou testovat propojení českého místa velení baterie s lotyšským místem velení baterie.
Vojáci ze strakonického útvaru využijí cvičení i jako přípravu na hodnocení podle programu NATO TACEVAL (Tactical Evaluation), které je čeká v příštím roce.
TZ/Army
Foto: kapitánka Jana Samcová