Průměrná mzda v prvním čtvrtletí byla 41.265 Kč, reálně klesla

Vývoj průměrné mzdy a reálné mzdy po zahrnutí inflace v ČR

Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí dosáhla 41.265 korun. Meziročně se v nominálním vyjádření zvýšila o 8,6 procenta, při zohlednění inflace se ale reálné výdělky zaměstnanců naopak o 6,7 procenta snížily. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Kupní síla průměrné mzdy se podle analytiků snížila na úroveň roku 2017. V dalších měsících očekávají zpomalení poklesu reálných mezd.

Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl v úvodním čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku o 8,9 procenta na 34.741 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo podle statistiků mzdu mezi 18.601 a 65.512 Kč.

Nejvyšší průměrná mzda je dlouhodobě v Praze. V prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 7,2 procenta na 52.814 korun. Následoval Středočeský kraj, kde průměrná mzda vzrostla o 8,1 procenta na 40.768 korun, a Jihomoravský kraj, kde se zvýšila o 8,4 procenta na 40.146 korun. Nejnižší průměrná mzda byla v prvním čtvrtletí v Karlovarském kraji, kde vzrostla o osm procent na 35.010 korun. Následoval Pardubický kraj, kde průměrná mzda vzrostla o 8,8 procenta na 36.225 korun, a Olomoucký kraj, kde se zvýšila o 8,3 procenta na 36.506 korun. V žádném kraji růst mezd nepřekonal inflaci, nejmenší oslabení reálné mzdy vykázal Jihočeský kraj, kde se snížila o 5,6 procenta.

Vývoj mezd byl velmi různorodý podle odvětví. Pouze v energetice mzdový růst překonal hodnotu inflace, když platy v tomto odvětví vzrostly v průměru o 23,1 procenta na 79.221 Kč. V ostatních odvětvích mzdy reálně klesaly. Největší meziroční pokles statistici zaznamenali ve vzdělávání, kde se kupní síla snížila o 10,7 procenta.

“Čeští zaměstnanci nadále nemají mnoho důvodů k oslavám. Jejich reálná průměrná mzda se aktuálně nachází jen mírně nad úrovní prvního kvartálu roku 2017, a jejich kupní síla se tak vrátila v čase o téměř šest let nazpět,” řekl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Ve srovnání s vyspělými státy podle něj zřejmě půjde o jeden z vůbec nejhorších výsledků.

Reálné mzdy po citelném poklesu v loňském roce o 8,5 procenta budou klesat i letos, ačkoli mírnějším tempem kolem dvou procent, odhadl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Růst mezd se tak podle něj vyrovná růstu cen až v závěru letošního roku a předhánět jej začne až v roce příštím.

ČSÚ dnes rovněž zveřejnil experimentální statistiku práce na dohodu. Ukázala, že objem odměn vyplácených za práci na dohodu o pracovní činnosti i na dohodu o provedení práce v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,1 procenta.

Statistici také upozornili na to, že náklady práce v Česku jsou 12. nejnižší v Evropské unii, dosahují zhruba 400 korun na hodinu. Jsou tak na úrovni Portugalska a Estonska. Nejnižší hodinové náklady práce v EU jsou v Bulharsku, kde činí zhruba 200 korun, nejvyšší v Lucembursku, kde dosahují zhruba 1250 korun.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...

17Říj2024
finanční správa peníze
FINANCE

Advokátům se zvýší odměny

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek podepsal novelu advokátního tarifu, která po dlouhých letech přináší zvýšení odměn pro advokáty. Tento krok přichází v době, kdy se advokátní

Číst dále »