Na Vysočině ve Žďáře nad Sázavou by mohla v budoucnu začít fungovat nová forma získávání praxe pro IT odborníky. Jde o originální projekt, který nemá v České republice obdoby. Připravované vzdělávací centrum nabídne neformální pomaturitní praktické vzdělávání v oblasti IT, přesněji v programování, kyberbezpečnosti a analytice. Jak uvedl Jiří Běhounek, radní Kraje Vysočina pro oblast informatiky, inspirací je úspěšný projekt z Estonska, kam zástupci kraje vycestovali a inspirovali se skvěle fungujícím zařízením tohoto typu. Na Vysočině by mohli první zájemci nový model vzdělávání využít u v září příštího roku.
Cílem je umožnit lidem libovolného věku, kteří z jakéhokoliv důvodu nedokončili studium na vysoké škole, případně ho nemají zájem ani absolvovat nebo jen chtějí získat nové praktické zkušenosti a později i práci, díky propojení s partnery projektu. „Uvažuje se o jednoletém, případně dvouletém zapojení do vývojových IT aktivit, které bude začínat každý rok vždy v září, podle zájmu i v únoru. Únorový termín by mohl pomoci studentům, kteří odejdou z vysoké školy během prvního semestru. Rádi bychom otevřeli od nového školního roku a nabídli místo prvním deseti studentům,“ informoval Jiří Běhounek.
„Studenti budou v rámci samostatného dovzdělávání v malých týmech pracovat na zadáních, které připraví smluvní firemní partneři. Příležitostně budou realizovány různé společné semináře či workshopy, avšak meritem studia bude práce bez pedagogického vedení, typicky s využitím veřejně dostupných zdrojů a případně informací od partnerů a dalších studentů. Součástí získávání zkušeností bude také osvojení si prezentačních technik a dovedností. Absolvování projektu by mělo být v budoucnu osvědčeno takzvaným mikrocertifikátem,“ vysvětlil vedoucí odboru informatiky Krajského úřadu Kraje Vysočina Petr Pavlinec.
V tomto konkrétním případě však nepůjde o klasické školské zařízení, ale o zapsaný spolek, který využije budoucí vestavbu půdních prostor na Střední průmyslové škole Žďár nad Sázavou. Podpora je ze strany Kraje Vysočina, ale i města Žďár nad Sázavou a jedná se o partnerství Vysoké školy polytechnické Jihlava. Kraj Vysočina v tuto chvíli projekt připravuje pod pracovním názvem „NeŠkola“. Umístění zařízení do Žďáru nad Sázavou je dáno nejen připravovaným zázemím na spolupracující krajské střední škole, ale také velkým zájmem vedení města, které v projektu vidí velkou rozvojovou příležitost.
TZ